Za fauly na čáru. Pivot Knicks Robinson se v NBA učí hrát čistě

30. 12. 2019, 11:30 » Perličky - Autor: Matyáš Fanta


(zdroj: Nbasket.cz)
Další sezóna = podobná mizérie. Taková, jakou si Knicks prošli v posledních letech už mnohokrát. Celek z Manhattanu, jak už si jeho fanoušci zvykli, opět obsazuje spodní patra tabulky a účast v play off se pomalu mění ve zbožné přání. Něco ale potěší: v tomto ročníku se fandové slavného klubu mohou utěšovat značnou dávkou talentu. Mezi přísliby do budoucna patří například Mitchell Robinson, kterému se v posledních utkáních konečně daří navazovat na nováčkovskou formu.

Vedení Knicks na Robinsona ukázalo v draftu 2018, když mu připadla 36. volba. Za zmínku stojí především to, co výběru předcházelo: dlouhý pivot se rozhodl opustit Western Kentucky University a celou sezónu věnovat individuální přípravě právě na zmiňovaný draft, podobně jako třeba letos jeden z favoritů příštího draftu James Wiseman. Pochopitelně tak značně sešel z pozornosti skautů.

New York se tak rozhodl se svým druhokolovým výběrem zariskovat – a vyplatilo se. Robinson ukázal svůj potenciál už během zápasů Letní ligy. Blokoval a doskakoval, co se dalo, a pozornost se začala zvyšovat. Fanoušci Knicks nicméně předčasné euforii nepropadli a především na sociálních sítích střízlivě hodnotili, že Letní liga přece není NBA. V soutěžních zápasech takové výkony očekávat nelze...

Své naděje vložili spíše do devítky téhož draftu Kevina Knoxe. Chyba lávky: Knox se dodnes prezentuje nevyrovnanými výkony, zatímco Robinson se brzy po startu v NBA dostal do slušné formy a vysloužil si pověst hráče, z něhož by mohla vyrůst hvězda – byť to u něj nikdo nečekal. Dokonce se zařadil mezi nejlepší blokaře celé soutěže, když průměrně zablokoval 2,4 střely na utkání. Abyste rozuměli, lepší byl loni jen Myles Turner.

Kromě občasných zdravotních problémů se však objevila jedna věc, která floridského rodáka limitovala – fauly. Na hřišti se až příliš často projevovala jeho nezkušenost – a také naivita –, čímž se Robinson pravidelně obíral o cenné minuty. To nicméně výsledný dojem překazit nedokázalo.

Fizdaleova medicína

Nakonec se rodák z Louisiany ve své premiérové sezóně zařadil do druhé nejlepší pětky nováčků. Úkol pro další ročník zněl jasně: udělat z nečekaného objevu stabilního člena základní pětky a pokud možno také prvního pivota týmu.

To by však s tolika fauly jednoduše nešlo. Proto se dnes už bývalý kouč Knicks David Fizdale rozhodl naučit nevycválaného svěřence zodpovědnějšímu chování. Jak? Zvolil metodu trestu, který se uplatňuje snad ve všech mládežnických kategoriích. Vždy, když se mladík na tréninku dopustil zbytečného faulu, musel za trest běhat.

„Zafungovalo to na mě. Nikdo přece nechce celý trénink jen běhat tam a zpět,“ usmál se Robinson. Také během zápasů už to s ním vypadá lépe. Samozřejmě, zlozvyků se člověk nezbaví ze dne na den, minutáž 21letého pivota se ovšem neustále zvyšuje. V posledním klání s rivalem z Brooklynu hrál 213 centimetrů vysoký centr přes 28 minut a připsal si double double za deset bodů i doskoků. Mimochodem: fauloval pouze dvakrát.

Nets only made 8 two-point field goals vs the Knicks, the lowest amount in NBA history since the three-point line was introduced in 1979-80

Nets head coach Kenny Atkinson after the game: “I thought Mitchell Robinson’s rim defense... we just couldn’t finish on him.”

🔒 pic.twitter.com/nnChz3xT7f

— Fredo🗽 (@goknickstape) December 27, 2019


I to naznačuje, že potenciál má "Blockness Monster", jak zní Robinsonova přezdívka od novinářů z SB Nation, obrovský. Letos si průměrně připisuje deset bodů, sedm doskoků a téměř dva bloky na utkání. K tomu je velmi efektivní, střílí totiž s úspěšností 68,5 % z pole (většinou pochopitelně z vymezeného území).

Pokud bude někdejší mládežnický reprezentant na poslední utkání s Nets navazovat i v dalších duelech, mají se fanoušci v Madison Square Garden na co těšit. Ostatně, vzpruhu po letech trápení potřebují jako sůl.