Hanba, potupa a poníženie - Lakers v nedeľu klesli na dno

23. 01. 2017, 19:00 » Novinky - Autor: Ondrej Herceg

(zdroj: Nbasket.cz)
22. január 2006. LA Lakers sa doma stretli s Torontom Raptors, ktoré sa za tie roky kariéry Kobeho Bryanta stalo obľúbeným protivníkom. Väčšinou si proti nim pripisoval veľké bodové prídely. V tento deň prišlo k druhému najlepšiemu individuálnemu výkonu histórie ligy. Kobe Bryant zaznamenal 81 bodov a podčiarkol svoje predstavenia v sezóne, kedy absolútne priemerné mužstvo zo Staples Center priviedol do playoff zo siedmeho miesta s bilanciou 45-37.

22. január 2017. Lakers sú v prestavbe a v skorý nedeľný večer na 11. výročie veľkého Kobeho zápasu nastupujú proti Dallasu Mavericks. V úvode zápasu sa hostia dostanú do dvojbodového vedenia a v desiatej minúte prehrávajú o bod. Tento moment bol posledným, kedy sú súperovi na dohľad. Na polčasovú prestávku odchádzajú s 34-bodovým mankom, napokon prehrajú zahanbujúco - o 49 bodov (122:73).

Aký rozdiel, no nie? Talentovaný tím, ktorý je plný mladých hráčov s veľkým potenciálom. Brandon Ingram, Julius Randle, Jordan Clarkson a tak ďalej...V nedeľu sa im však ich talent vôbec nepodarilo ukázať. V obrane leniví, v útoku hrozní a statickí, bez záujmu. Jednoducho všetko zle. Ich fanúšikovia museli pri pohľade na nich doslova krvácať. Prehra Lakers o 49 bodov je tou najhoršou v klubovej histórii. O jeden bod tak prekonala porážky s Utahom (marec 2016, 94:142) a LA Clippers (marec 2014, 75:123).

Pokiaľ si porovnáme včerajší výkon celého tímu s tým, ktorý pred 11 rokmi predviedol Black Mamba, za výsledok by sa malo mužstvo z aktuálneho ročníka cítiť trápne.

Kobe Bryant: 81 bodov, 28 bodov v poslednej štvrtine, 28/46 streľba z poľa, 7/13 trojky, 18 premenených trestných hodov.

LA Lakers 22.1. 2016: 73 bodov, 18 bodov v poslednej štvrtine, 28/73 streľba z poľa, 3/21 trojky, 14 premenených trestných hodov.

Today, the Lakers celebrated Kobe's 81-point game.

They did not score 81 points. pic.twitter.com/lfy2kZqtQV

— SB Nation (@SBNation) January 23, 2017

Snáď k tomu netreba nič viac dodávať. Zamyslieť by sa mali v prvom rade hráči tímu, no taktiež Luke Walton. K včerajšej potupnej porážke mal zopár štipľavých slov aj James Worthy, trojnásobný šampión s Lakers. "V istom bode, Luke, ktorý je extrémne pokojný a chápe vek a neskúsenosť týchto hráčov, sa mu táto situácia vymkne z rúk. Nemyslím si, že hráči sú féroví smerom k trénerskému tímu, pretože ak nemáte schopnosť hrať tvrdo a implementovať, čo predvádzajú na ihrisku, potom nekladiete dôraz na malé detaily a nerešpektujete trénerov ako hráč tak, ako by ste mali. Sčítané a podčiarknuté."

"Toto už viac nie je stredná škola alebo univerzita. Je to skutočná liga a, nanešťastie, doteraz si to neuvedomili. Teraz majú na krku najhoršiu prehru v histórii klubu a najhorší rekord klubu v minulej sezóne. Ide o dve veci, s ktorými by som sa nikdy dobre necítil. Neklamte ma slovami, nehovorte mi, že chápete. potrebujeme bojovať a hrať spolu. Nemôžete mať rovnaké vysvetlenie po každom zápase a myslieť si, že my všetci tomu veríme. Musíte zmeniť veci. Sčítané a podčiarknuté," povedal Worthy.

Dwain Price, beat writer z Fort Worth Star-Telegram vystihol včerajšok úplne presne. Nevedel si vysvetliť, aký tím včera proti Dallasu nastúpil. "Za tie roky som videl mnoho zápasov Lakers. To, čo som videl dnes v Dallase, neboli Lakers. Neviem, kto to bol."

Just realized, I’ve now witnessed three of the Lakers worst losses in franchise history, since I started covering the team. pic.twitter.com/J5NjISS3nR

— Serena Winters (@SerenaWinters) January 22, 2017

Za súčasnú situáciu môže z veľkej časti aj Luke Walton. Ako tréner má hráčov motivovať, nabudiť a postarať sa, aby na palubovke predviedli výkony, ako sa patrí. Preto za včerajšiu blamáž nesie zodpovednosť aj on. Možno by pomohol tímový míting za zatvorenými dverami. Také stretnutia sa bežne v športových mužstvách dejú a často dokážu obrátiť celú situáciu k lepšiemu. Hráči si musia medzi sebou vyjasniť, aké nedostatky treba vylepšiť a začať ich meniť na ihrisku.

Šancu na nápravu budú mať Lakers počas najbližšieho ťažkého tripu u súperov. Postupne ich do all-star prestávky čaká Portland, Utah, Washington, Boston, New York, Detroit, Milwaukee a Phoenix. Medzitým odohrajú aj dva domáce duely. Pri všetkej úcte k Lakers, ak nič nezmenia, tak ani výlet k vyššie spomenutým súperom nedopadne podľa ich predstáv. Všetko sa však začína u nich, musia si vstúpiť do svedomia, pretože takéto prehry sú absolútnym zneuctením značky Los Angeles Lakers. Títo hráči majú tvoriť budúcnosť, no nemôžu znevažovať meno klubu takýmito hanebnými prehrami.