Z Oklahomy do Chicaga. Satoranský má nového kouče

23. 09. 2020, 18:00 » Informace z klubů - Autor: Nbasket.cz


(zdroj: Nbasket.cz)
Poté, co Jim Boylen získal po 123 zápasech jako hlavní kouč Bulls pouze 39 výher, přišel očekávaný vyhazov. Trenér byl nepopulární jak mezi náročnými fanoušky Chicaga, tak mezi jeho vlastními svěřenci. Zhruba měsíc po jeho odvolání potvrdili Bulls podpis nového hlavního kouče - Billyho Donovana.

„Cítíme, že jeho schopnost rozvíjet hráče individuálně i kolektivně se hodí k naší soupisce. Jako hráč i jako kouč vyhrával všude, kam ho jeho kariéra vzala a doufáme, že to tak bude pokračovat i zde v Chicagu,“ zní z týmového prohlášení Bulls.

Vedení Chicaga po vyhazovu starého kouče uvedlo, že na volné místo hledá někoho kdo je „dobrý komunikátor“ a „dává vztah s hráči na první místo“. Mezi dalšími adepty na místo byl například Kenny Atkinson (bývalý kouč v Nets) nebo současný asistent Philadelphie, Ime Udoka. Donovan je na trhu koučů horkým zbožím a jeho služby údajně zvažovali Pacers či 76ers. Nakonec se ale domluvil se slavnými Bulls.

Jeho trenérská kariéra začala na univerzitní úrovni, a to konkrétně v Kentucky, kde byl asistentem. Poté měl několik angažmá, než na devatenáct let zakotvil na univerzitě Florida Gators. S Floridou se dostal čtyřikrát mezi nejlepší týmy NCAA a dvakrát tento prestižní turnaj dokonce vyhrál. Rozvíjel zde talent hráčů jako Bradley Beal, Al Horford či Joakim Noah.

What does Billy Donovan bring?

✔️ Experience
✔️ Winning track record
✔️ Relationship building mindset@SamSmithHoops on our new coach:

— Chicago Bulls (@chicagobulls) September 23, 2020

Do Chicaga přichází po pěti sezonách u týmu Thunder. S těmi se první rok angažmá dostal do finále Západní konference, kde čelila Oklahoma silným Golden State. Přesto, že vedli Thunder 3-1 na zápasy, dokázali Warriors sérii otočit, což následně vyústilo v konec Kevina Duranta a přestup právě do celku z Kalifornie. Od té doby se Thunder v play off nedostali přes první kolo. Pravdou ale je, že letošní rok byl pro Donovana jedním z vůbec nejúspěšnějších. Místo toho aby se Thunder po ztrátě Westbrooka a George vrhli do přestavby, tak oproti veškerým očekáváním obsadili na Západě pěkné páté místo. A zásluhy jsou z velké části právě na trenérově straně.

Přestavba týmu OKC se ale posunula pouze o rok, a právě to má být jeden z důvodů, proč Donovan mění své působiště. V Chicagu Bulls leží mnoho nevyužitého potenciálu a Boylen s ním neuměl dostatečně dobře naložit - Tomáš Satoranský, Lauri Markkanen, Coby White a hlavně Zach LaVine. Před minulou sezonou se počítalo, že tato parta bude útočit na příčky zaručující účast v play off. Kvůli sérii zraněním a neflexibilnímu Boylenovi se Chicago ale ani nepřidalo do „bubliny“ v Orlandu, kam byly nominovány pouze týmy se šancí se do vyřazovacích bojů ještě dostat. Frustrace samotných hráčů Bulls byla v některých zápasech očividná.

Nový kouč Chicaga je dobrou zprávou i pro české fanoušky. Poté co Satoranský odešel z Washingtonu Wizards, tak všichni doufali, že bude hrát konečně v týmu, na jehož zápasy se člověk s chutí podívá. Do teď to ale vypadalo, že se nejlépe placený český sportovec pouze dostal z bláta do louže. Chicago letos skončilo dokonce o dvě příčky hůře, než Satyho bývalý tým. Billy Donovan by mohl být impulz, který posune Bulls tím správným směrem.

Autor: Tomáš Podmol