MS 2019: První hrací den je minulostí, odpoledne dominovali favorité

31. 08. 2019, 17:30 » Review - Autor: Matyáš Fanta

(zdroj: Nbasket.cz)
Po ranních zápasech už jsou za námi i utkání odpolední. Tím se uzavřel první hrací den světového šampionátu. Oproti úvodním čtyřem soubojům jsme se nyní nedočkali žádného překvapení, ba ani vyrovnané koncovky. Naopak, všichni favorité splnili očekávání a radovali se z výsledkově přesvědčivých vítězství.

Filipíny – Itálie 62:108 (24:62)

Italové vstoupili do turnaje naprosto suverénně, a dali tak zapomenout na nepovedený závěr přípravy. Stát z Apeninského poloostrova se ujal vedení hned v úvodu a už ho nepustil. První čtvrtinu ovládl 37:8! Skvělou italskou premiéru řídila trojice Danilo Gallinari, Amedeo Della Valle a Luigi Datome. Na druhé straně zaznamenal double-double Andray Blatche, když si připsal 15 bodů a 10 doskoků (avšak zaznamenal devět ztrát).

Střelci: Blatche 15, Perez 15, Fajardo 9 – Della Valle 17, Datome 17, Gallinari 16

Pobřeží Slonoviny – Čína 55:70 (29:29)

K radosti domácích fanoušků už do turnaje vstoupila i Čína – a hned vítězně. Pořadatel šampionátu nicméně vykročil dosti rozpačitě. Outsider z Pobřeží Slonoviny se navzdory prognózám prezentoval sympatickým dojmem a o poločase odcházel do šaten za vyrovnaného stavu. Pátý celek z posledního mistrovství Asie se probral až ve třetí čtvrtině, ve které soupeře předčil o deset bodů. K povinnému vítězství tak nakonec přece jen dokráčel.

Střelci: Landry Edi 10, Kone 9, Fofana 8, Diabate 8 – Yi Jianlian 19, Guo 17, Zhai 10

Argentina – Jižní Korea 95:69 (43:28)

Po Rusku si v rámci skupiny B připsala výhru i Argentina, která zdolala Jižní Koreu. Z kádru vítězů se na palubovku dostali postupem času všichni hráči, z nichž vyčnívali Nicolás Laprovittola se 17 body a Luis Scola s 15 body. Asijský celek naopak táhl Guna RA, jenž si připsal double-double díky 31 bodům a 15 doskokům. Jihoameričany nyní čeká příprava na pondělní zápas s Nigérií, Korea se střetne s Rusy.

Střelci: Laprovittola 17, Scola 15, Deck 12 – RA 31, J.Lee 15, D.Lee 7

Španělsko – Tunisko 101:62 (42:39)

Také Španělé vstoupili do mistrovství vlažně. Ke značné části první poloviny přistoupili, jako by si ani nepřipouštěli, že mohou prohrát. Naopak Tunisko vyrukovalo s hrou ve vysokém tempu a do druhé čtvrtiny vstupovalo s jednobodovým vedením. Španělé reagovali přesnou střelbou za tři body (51,5 %) a ve třetí části zápas definitivně rozhodli. Aspiranti na cenný kov dali stejně jako Argentinci šanci všem hráčům sestavy a celkově předvedli týmový výkon, v němž žádný jednotlivec výrazně nevyčníval.

Střelci: Ricky Rubio 17, Sergio Llull 16, Juan Hernangomez 13 – Salah Mejri 15, Hadidane 12, Roll 8